MECSEK LEXIKON
Abaliget (Nyugati-Mecsek, 209 m): a Nyugati-Mecsek északi részén épült falu; vasútállomása a falutól 4 km re, a Budapest-Pécs vasútvonalon van. A részben üdülőfaluvá alakult településen kemping található, valamint mesterséges tavak fürdési, csónakázási lehetőséggel. Cseppkőbarlangja vezetővel egész évben látogatható, turistaidényen kívül előzetes bejelentés alapján. A K jelzés a falu közelében halad el.
Abaligeti-cseppkőbarlang; Nagy Paplika (Nyugati-Mecsek): Baranyában az első védett természeti érték, 1768 óta ismeretes. A barlang 500 m-es szakasza kiépített és látogatható. Patak folyik benne végig; levegőjének átlaghőmérséklete 12,6 oC. Gyógyhatású barlanggá nyilvánították; 2000-ben felújították a világítást és a járdákat, korlátokat. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében van. A K, K■ és K+ jelzés halad erre.
Aranyhegy (Közép-Mecsek, 282 m): Pécs szőlőkkel telepített északnyugati részén lévő hegy, tetején a Donátusi kápolna áll. Ma már a város lakóövezetéhez tartozik.
Arborétum (Közép-Mecsek): Komlón a Bányász-park felett a Berek utca közelében található az 1950-es években létesített arborétum. Kis patak folyik benne végig, egy kiépített forrása is van. Az arborétum csendje kellemes kikapcsolódást nyújt az arra járóknak. Szabadon látogatható.
Árpád-tető (Közép-Mecsek, 390 m): a pécs-mánfai műút legmagasabb pontja. A K jelzés vezet erre, amiről a KO ágazik le az Árpádtetői-forráshoz. Az erdészeti központ épületeit és a MECSEXTRÉM-PARKOT találjuk itt, valamint itt működik a Mecseki Erdészeti Zrt. erdei iskolája is.
Babás-szerkövek (Nyugati-Mecsek): Kővágószőlős fölött, a Jakab-hegy déli oldalán található, érdekes vörös homokkő képződmények (összecementálódott kovasavas kavicsrétegek). Kialakulásukhoz monda fűződik. Régen a Jakab-hegyen lakók szerszámköveknek használták ezt a kőzetet, innen a szerkő elnevezés. A K▲, K+ és P▲ jelzés halad erre.
Baglyas-hegy (Keleti-Mecsek, 407 m): Zobákpusztától északra található magaslat, amely DK irányba a Hidasi-háton folytatódik. A K+ jelzés fut végig a gerincen.
Balázs-hegyi kilátó (Nyugati-Mecsek): Orfű fölött, a Balázs-hegyen áll. Elődjét 1975-ben építették fából, amely azóta összedőlt. A jelenlegi vastornyot Orfű község önkormányzata vásárolta, az új kilátót 2001 októberében adták át. A S▲ jelzésen közelíthető meg.
Balinca (Keleti-Mecsek): a Somlyó (Szamár-hegy) északi oldalában lévő hely neve.
Balog fája (Nyugati-Mecsek): A Herma-hegy délkeleti nyergében van egy öreg tölgyfa. Mellette fából készült emlékoszlop áll, kicsit odébb pihenőpad és asztal található. Megközelíthető a Csokonay-kút mögött meredeken a gerincre vezető úton. Petőczpuszta felől az út melletti depótól jobbra indulva erdészeti úton haladunk a fiatal erdőben, és annak a végénél találjuk a pihenőt. Valamikor ezen a területen legelő volt és itt deleltették az állatokat. Ennél az öreg lombos fánál pihent meg rendszeresen egy Balog nevű állattartó. A pihenőt 2007-ben Golubics István erdész és Baumann József készítette az erdészet támogatásával.
Balog Károly út (Közép-Mecsek): a Kardos út északi végétől a Dömör-kapuig vezető sétaút. Balog Károly a Mecsek Egyesület alelnöke, majd elnöke volt. Királyi táblai elnökként ő avatta fel a Misina tető első kilátóját 1908-ban.
Bánffay Simon út (Közép-Mecsek): a Kardos út végétől (Roboz pihenő) a Misina-gerincig 1305 m hosszan vezető sétaút.
Bános (Közép-Mecsek, 270 m): Orfűhöz tartozó kis település. Közkútjának vize iható. A S jelzésű turistaút vezet rajta keresztül.
Bányászpark (Közép-Mecsek): Komlón a városközpont felett létesített emlékhely, mely az elhunyt szénbányászoknak állít emléket.
Bányász út (Közép-Mecsek): a Pécsi Parkerdőben a Tubicai oldalban, a Rotary körsétánnyal, illetve a Mecsek-háti műúttal csaknem párhuzamos, a Lapisra vezető sétaút.
Baranya Megyei Természetbarát Szövetség: a Baranya megyei természetbarát szervezetek szövetsége, a Magyar Természetbarát Szövetség tagszervezete. 1998 óta működik önálló jogi személyiségű, közhasznú társadalmi szervezetként. Címe: 7621 Pécs, Tímár u. 21.
Baranyai természetjárók panteonja (Közép-Mecsek): a Büdös-kúti kulcsosháznál, a Feri-forrással szemben lévő két kövön elhunyt természetjárók emlékére elhelyezett emléktáblák.
Bargyag (Keleti-Mecsek, 489 m): a Farkas-ároktól északra található csúcs.
Barna-kő (Keleti-Mecsek): a Sín-gödör bejáratával szemben, a zobák"magyaregregyi műút nyugati felén álló sziklatömb. A Z jelzésen közelíthető meg. Innen indul a PO jelzés a Sín-gödör felé.
Bazsarózsa kulcsosház (Keleti-Mecsek): Püspökszentlászló üdülőfaluban, a volt püspöki nyaralóval szemben található, a régi iskola épületéből kialakított kulcsosház. A Z■ jelzésen érhető el.
Bertalan-kápolna (Közép-Mecsek): a Flóra pihenő "alatt", szőlők között álló kápolna. Helyén 1332-ben az Ágoston rendiek zárdája és temploma állott, amely a török időkben elpusztult. A mostani kápolnát és a tőle nyugatra állott kis házikót 1749-ben építette " az első templom köveiből " egy itt remeteéletet élő Bertalan nevű pécsi polgár. A házikó a mindenkori templomszolga lakóhelye volt, amit a nép " a hagyomány szerint " remetelaknak nevezett. Az utolsó itt élő remete Halász István volt (1782), aki Fráter Anzelm néven élte magányos életét. A kápolna Bertalan apostol nevét viseli, melyről az oltárkép is tanúskodik. A kápolnánál évenként augusztus 24-én, Szent Bertalan napján búcsút tartanak.
Bertalan-szikla (Közép-Mecsek). Lásd: Flóra pihenő.
Betyártanya (régi) (Keleti-Mecsek, 425 m): Pusztabányán, a vadászház közelében, a fenyőerdő szélén állott romantikus, fából készült kis kulcsosház. Mellette tűzrakóhely, padok, asztalok. 1996-ban lebontották.
Betyártanya (új) (Keleti-Mecsek, 425 m): Pusztabányán, a régi betyártanya helyett 1996-ban téglából épült kis kulcsosház.
Bodó-hegy (Nyugati-Mecsek, 311 m): az Abaligeti-barlangot magában rejtő hegy, tetején óriási töbrökkel (víznyelőkkel). A K jelzés fut végig a gerincen.
Boróka-tető (Letics) (Közép- Mecsek, 483 m). Lásd: Letics-parrag.
Budafa (Közép-Mecsek): Mánfa községgel összeépült település. Vízgyűjtő terület, közelében van a Sugói-rét, ahol a Rákos-völgy és a Nagy-forrás-völgy találkozik.
Budafai kőfejtő (Közép- Mecsek): a Rákos-völgy déli mellékvölgyében található, ma már elhagyott kőfejtő. Itt bányászták a pécsi Bazilika tornyainak építőanyagát, és innen származik a Dóm tér obeliszkjeihez használt kő is.
Büdös-kúti kulcsosház (Közép-Mecsek): az orfűi műúttól keletre, a gerinc mögötti szép tisztáson álló kis kulcsosház, három kiépített forrással. A K és S+ jelzésen érhető el.
Castrum (Közép-Mecsek): római őrtorony maradványa a vágoti gerincen, a műút mellett, Lapistól 400 m-re. A S jelzés vezet el mellette. Az egykor Pécs területén állt római kori település egyik északi útvédő őrhelye volt. A romok ma már nem láthatóak, azokat a műút építésekor eldózerolták.
Cifra-malom (Közép-Mecsek): a pécs"kaposvári műút mentén, a Mánfától nyugatra lévő útkanyarnál álló régi malomépület, mellette erdészházzal. A Dél-dunántúli Piros Túra egyik bélyegzőhelye.
Cigány emlékmű (Nyugati-Mecsek): A Sás-völgy nyugati végén a P■ jelzésű turistaút mentén található. Két fából készült faragott kopjafa és egy kerék látható. A táblán a felirat: "Állíttatta a Cigány Kisebbségi Önkormányzat a cigánytelep lebontásának 25. évfordulójára. Hetvehely, 2005. augusztus." Az emlékművet Mórácz Sándor abaligeti fafaragó készítette. A közeli forrás is innen kapta a nevét.
Cigányság emlékoszlopa (Nyugati-Mecsek): Golgotától északra a Bakonyára vezető út mentén a volt Tótvári-akna közelében található fa emlékoszlop. Az oszlop a műút keleti oldalán a vízműháztól 40 m-re található. Felirata: A Tótvári cigányság emlékére. Középen archív fotó, a hátulján pedig a kerék szimbólum látható. Az emlékoszlopot Várnai József kővágószőlősi lakos készítette 2008-ban.
Cigány-hegy (Keleti-Mecsek; 524 m): a Kisújbánya felett északnyugatra emelkedő kúp, rajta épített kilátóval, ahová a szép kilátásért érdemes felmenni.
Cigány-hegy: Mázától délre található magaslat neve. A Z+ jelzés vezet a közelében.
Cinke-tanya emlékkő (Nyugati-Mecsek): A Vöröshegyen található Volt Cinke-tanya emlékére állított kőtömb. A négy barát neve áll a kövön: Baranyai Aurél, Csokonay Sándor, Millner Jenő és Millner Pál. Az emlékkőhöz a K jelzésről a KL jelzés vezet be.
Csalán-hegy (Keleti-Mecsek, 536 m): az Óbányai-völgy északnyugati oldalának gerinckúpja. Török kori mészégető található a rajta átvezető piros sáv jelzés mellett. A P jelzés vezet át rajta.
Csepegő-árok (Keleti-Mecsek): Vékénytől déli irányba húzódó, vadregényes völgy. A Z+ jelzésű turistaút vezet végig rajta. Benne található a Csöpögő-forrás, érdekes sziklaalakzatokkal.
Csepegő szikla (Keleti-Mecsek): az Óbányai-völgyben, a K jelzésen, a ferde vízesés mellett található érdekes természeti képződmény. A mohos, nedves sziklákon mésztufa képződmények láthatók, állandó vízcsöpögéssel.
Csengő-hegy (Keleti-Mecsek, 492 m): Zobákpusztától északkeletre, a Takanyó-völgy fölött emelkedő magaslat, oldalán a Csengő-lak elnevezésű romantikus erdei házikóval. Régi neve: Héró-hegy. A Z+ jelzés halad erre.
Cserkút (Nyugati-Mecsek, 240 m): a Jakab-hegy déli lábánál elterülő település, műemlék templommal. K▲ és P■ vezet a faluban.
Cserma-alja parkerdő: (Közép-Mecsek): helyi jelentőségű természetvédelmi terület Sikonda közelében. Egy több mint 200 éves legelőerdő faóriásaival találkozhat az arra járó.
Csurgó (Keleti-Mecsek): a Hidasi-völgy északi oldalán a K, S jelzések mentén a mésztufagáton lecsurgó szép vízesés. A forrás tőle távol található.
Csörgey Titus-emlék (Közép-Mecsek): a neves ornitológus emlékére 1936-ban állított, Lapison található emlékkő.
Daindol vagy Deindol (Közép-Mecsek): a Pécs északnyugati részén, Magyarürög fölött elterülő településrész összefoglaló neve (Kis-, Közép- és Nagy-Daindol).
Dél-dunántúli Piros Túra: három megyén (Tolna, Baranya, Somogy) átvezető, Szekszárdtól Siófokig tartó, piros sáv jelzésű túraútvonal (és túramozgalom), melynek hossza 318,5 km. A Mecseken átvezető szakasza 67,2 km hosszú, Mecseknádasdtól Bükkösdig tart.
Dél-dunántúli Regionális Természetbarát Szövetség: Baranya, Somogy és Tolna megye természetbarát szövetségei által 2000. augusztus 22-én létrehozott közhasznú társadalmi szervezet. Régióközpont: Pécs.
Dobogó (Keleti-Mecsek, 594 m): Kisújbányától északra lévő hegy; több turistaút vezet át rajta. Csúcsán, Baranya és Tolna megye határán, Tolna megye legmagasabb pontján kopjafa áll. Délkeleti szegélyén található a Szószék köve.
Dombay-tó (Keleti-Mecsek): mesterséges tó Pécsváradtól délnyugatra, a Z+ jelzés mentén. Névadója Dombay János régész, aki a pécsi múzeum igazgatója volt. A tó környékén hétvégi házak, épületek állnak. A tótól északra, a Dombay-forrás fölött régi vízimalom épületét látjuk, mely egy időben turistaszálló volt, ma gyermektábor.
Dóri út (Keleti-Mecsek): az Öreg (Halász)-pataktól délre, a Kecske-hát oldalában vezető jelzetlen erdei kocsiút, Dóri László erdészről nevezték el. Nyugati magaslatán áll a 2001-ben épült Szép Ilonka kilátó. Rajta vezet a Skóciai Szent Margit történelmi tanösvény útvonala.
Dögkút-tető (Keleti-Mecsek): Kisújbányától északra található magaslat, szép réttel.
Dömör-kapu (Közép-Mecsek, 402 m): a Misina délkeleti lejtőpihenője. Autóbuszforduló, büfé, a mecseki gyermekvasút egyik végállomása és a Vidámpark bejárata található itt. Turistautak kereszteződési helye.
Dömör-kapui turistaház (Közép-Mecsek): a ma már csak nevében ismert épületet a Mecsek Egyesület építette Hoffmann László mérnök tervei alapján. Felépítése 70 ezer pengőbe került, ebből 54 ezer volt az építkezés, 16 ezer pedig a berendezés értéke. A házban villany és telefon is volt, később vízvezetékkel is ellátták. A korabeli igényeknek mindenben megfelelő turistaházként és a város polgárai által kedvelt vendéglőként működött. 1931-ben, avatásának évében nevezték el Nendtvich Andor menedékháznak. A leromlott állagú épületet az 1980-as években átalakították, ma szálloda (Hotel Mediterrán).
Döngölt-árok (Keleti-Mecsek): Óbányától délnyugati irányba vezető meredek völgy, a Z+ jelzésű turistaút vezet végig rajta.
Dr. Horvát Adolf Olivér emlékkő (Nyugati-Mecsek): A Vörös-hegy déli oldalán a K elágazásától lefelé Z▲ jelzésen kb. 200 m-re található emlékkő. A tábla egy romantikus mészkő sziklába van vésve. Az emlékkövet 2007-ben a Mecsek Egyesület állította.
Duna Dráva Nemzeti Park: 1996-ban hozták létre a Dél-Dunántúl természeti értékeinek védelmére. A Duna"Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (Pécs, Tettye tér 9.) természetvédelmi felügyeleti köre Baranya, Tolna és Somogy megyére terjed ki, a nemzeti park területére, valamint a tájvédelmi körzetekre és természetvédelmi területekre.
Éger-tető (Nyugati-Mecsek): Éger-völgytől nyugatra húzódó magaslat, ahol korábban ifjúsági tábor is működött. Jelenleg pihenőhely és kilátóhely fából készült erdei bútorokkal és kilátóval. Közelében kis lefolyástalan tó található, melynek természetes forrása nincs.
Éger-völgy (Nyugati-Mecsek): a Jakab-hegy keleti lábánál Magyarürögön keresztül vezető völgy, igen kedvelt kirándulóközpont. Mesterséges tó, tűzrakóhely, esőház, padok, asztalok teszik komfortossá. A völgyben a K+ jelzés vezet végig.
Emil pihenő (Közép-Mecsek): a Mandulásban, a Mecseki Kemping területén található, kőből épült emlékmű. Dr. Bokor Emil, kórházi főorvos, a Mecsek Egyesület buzgó munkása emlékére állították.
Erdei-kereszt (Közép-Mecsek): A Lapis és a Zsidó-hegy között vezető S sáv jelzésen az út mellett álló fakereszt. Unferdorben József favágó emlékére állították 1928-ban, aki favágáskor itt halálos balesetet szenvedett. Baumann József 2002-ben új keresztett tervezett és készített a régi helyére. Az új kereszt felállításában a Mecseki erdészeti Rt., Mecsek Egyesület, Kovács Faüzem Kft., VI. Cserkész kerület vett részt.
Erdész-emlékmű (Közép-Mecsek): Lapison, a volt lapisi vadászház helyén 1996-ban " a honfoglalás 1100. évfordulóján " emelt emlékmű, mely a Mecsek hétféle jellemző kőzetéből (gránit, szürke mészkő, zöld kristályos mészkő, rózsakristályos mészkő, vörös homokkő, andezit, fonolit) épült, jelképezve a honfoglaló hét törzset (Nyék, Megyer, Kürt-Gyarmat, Tarján, Jenő, Kér, Keszi). Dr. Tóth Aladár erdész tervezte.
Erdész-emléktábla (Közép-Mecsek): a Misina alatti buszfordulónál és erdei parkolónál elhelyezett emléktábla, 2001-ben állították.
Erzsébet királyné emlékfája (Közép-Mecsek): Komlón a Mecsekfalui temetőben helyi védelem alatt álló kislevelű hársfa. 1899-ben ültették.
Ezeréves gesztenyefa (Közép-Mecsek): Pécsbányatelepen, a sportpálya mellett, a kultúrház udvarában valaha állt hatalmas szelídgesztenyefa. Csonkja megtekintésre érdemes.
Farkas-árok (Keleti-Mecsek): a Hárs-hegytől Váralja felé vezető völgy neve. Itt található a Lendület-forrás, Amália-forrás, Vadvirág-forrás, a Kalán Miska kútja, valamint a Jágerok kútja. A völgyben a K+ jelzés vezet végig.
Fehér-kúti kulcsosház (Közép-Mecsek): a Letics-parrag nyugati kúpján, a TTE által épített volt turistaház, mely 1951-ben készült el. A ház a Mecsek-háti műútról közelíthető meg. A Fehér-kút régen gémeskút volt, majd kerekes kútként működött. A ház ma kulcsosházként üzemel, a kút vizét hidroforral juttatják fel.
Fellbach sétaút (Közép-Mecsek): a Kardos úti kulcsosházat a Tettyével összekötő zöld négyzet jelzésű sétaút. Pécs testvérvárosáról, a németországi Fellbachról nevezték el 1993-ban. Felavatásán a fellbachi természetjárók is részt vettek.
Ferde-vízesés (Keleti-Mecsek): az Óbányai-völgyben a K jelzésen, Óbánya és Kisújbánya között található érdekes geológiai képződmény, híd vezet át rajta. A híd túloldalán látható a Csepegő-szikla.
Flóra pihenő (Közép-Mecsek, 404 m): 1893-ban építették az ún. "Bertalan-sziklára" a Dömör-kaputól délkeletre, a Gyükés-szőlők felső részén álló szép, bástyára emlékeztető kilátót. 1911-től "Flóra pihenője" a neve az addig Dömör-kapui kilátónak nevezett építménynek, özv. Hamerli Jánosné emlékére, és róla nevezték el Flóra pihenőnek. A Hamerli család 500 koronás adományából újították fel.
Francia-emlékmű (Közép-Mecsek, 340 m): az emlékművet Zsolnay Miklós építtette a napóleoni háborúk során Pécsett ápolt és itt elhunyt francia katonák emlékére, amiért őt a francia kormány a becsületrenddel tüntette ki. Pilch Andor tervezte, az emlékművet 1908. május 31-én avatták fel. Innen, a kiálló szikláról csodálatosan szép kilátás nyílik Pécs városára. Az emlékművel egyidőben készült el a Kardos úttól ide vezető sétaút, melyet annak idején Zsolnay Vilmos útnak neveztek el.
Gesztenyés (Keleti-Mecsek): Zengővárkony határában található védett szelídgesztenyés. Itt van eltemetve " végakaratának megfelelően " Rockenbauer Pál; sírja mára a természetbarátok "zarándokhelyévé" vált.
Gesztenyés (Közép-Mecsek): Pécsbányatelep északi végén lévő védett szelídgesztenyés.
Gubacsos kulcsosház (Nyugati-Mecsek): az abaligeti műút orfűi elágazásának közelében, erdészházból átalakított kulcsosház.
Gyarmathy Miklós kereszt (Közép-Mecsek): a Rotary körsétány Jakab-hegy felé eső, délnyugati részén található útszéli fakereszt. Gyarmathy Miklós a mecseki turistalétesítmények fejlesztője volt. A keresztet a pécsi Rotary Klub állította 1930-ban.
Gyuri út (Közép-Mecsek): Pécsett, a Tettye utcától a Tettye térig vezető, 1905-ben épült, 350 m hosszú utat nevezték el így. Reéh György, városi tanácsos, a Mecsek Egyesület igazgatója a névadó, aki közreműködött az út építésében is, és akit a "Tettye királyának" is neveztek. Lakóháza ma is megtalálható a Tettyén.
Halász (Öreg)-patak (Keleti-Mecsek): a Réka-völgyben folydogáló patak, a Stein-malomnál egyesül az óbányai patakkal. A P+ jelzés vezet végig benne.
Halomsírok (Nyugati-Mecsek). Lásd: Jakab-hegyi halomsírok.
Hamedli Gyula pihenő: a Tettyétől a Dömör-kapuhoz vezető sétaúton (Irma út) lévő pihenő, melyet 1910-ben a Mecsek Egyesület építtetett, Hamedli Gyula fényképész (1862"1904) hagyatékából. A S jelzés vezet rajta.
Harács-mező (Keleti-Mecsek): Óbánya közelében az északkeleti gerincen lévő terület neve. A P és Z+ jelzések metszik egymást itt.
Hármas-hegy (Keleti-Mecsek, 603 m): a Keleti-Mecsek második legmagasabb hegye, Hosszúheténytől északra. Középső, legmagasabb csúcsán meteorológiai állomás található.
Hármas-kereszt: Az Abaligetet Orfűvel összekötő út mentén álló kereszt neve. Valamikor három kereszt állt itt kápolnával. Ma csak egy kereszt áll, mellette emléktábla és pad lett elhelyezve.
Hárs-tető (Keleti-Mecsek, 545 m): Püspökszentlászlótól északra, a Diós-kút fölött emelkedő magaslat. A Z jelzés vezet erre.
Hasmányi templomrom (Közép-Mecsek): Komlón a Kórház feletti erdőben a lakóházak közelében található templomrom. Az elpusztult Hasmány falu koragótikus kőtemploma volt, melynek déli oldalán kosáríves boltozatú kapuja épen megmaradt.
Havi-hegyi kápolna (Közép-Mecsek, 247 m): a ma szépen restaurált kápolnát 1709"10-ben építették a pestis (dögmirigy) járvány megszűnte után hálaadásként, az építőanyagot emberi erővel hordva fel a hegykúpra. 1780-ban a templom belseje kiégett. Az oltár Mária-képét Rómából (megáldva) hozták. A kápolnát a közelmúltban restaurálták.
Herman Ottó-tó (Nyugati-Mecsek): az orfűi tórendszer harmadik tava, Tekeres községtől északra. Halrezervátum, természetvédelmi terület. Nyugati oldalán a S+ jelzésen kerékpárút vezet.
Hetyey [Hettyey, Hettyei] Sámuel: pécsi püspök, 1903-ban hunyt el. Róla nevezték el a püspökszentlászlói Bazsarózsa kulcsosház és a püspöki nyaraló előtti forrást.
Hetvehely (Nyugati-Mecsek): a pécs"budapesti vasútvonal mentén fekvő kisközség, XIII. sz.-ból való műemlék templommal. A Nyugati-Mecsekbe vezető túrák kiindulópontja lehet. A faluból indul a K▲ jelzésű turistaút, mely a Nyáras-völgyön át a Jakab-hegyre vezet.
Hidasi-völgy (Keleti-Mecsek): Zobákpusztától északra, a magyaregregyi völgybe torkolló, hangulatos völgy, melyben több forrást (Hidasi-, Lajos-, Pius-, Wein György-, Betyár-forrás) is találunk, valamint a látványos Csurgó vízesésben gyönyörködhetünk. A K jelzés vezet végig a völgyön.
Hosszúhetény (Keleti-Mecsek): a nevének megfelelően hosszan elterülő község a Zengő és a Hármas-hegy között. Nevét Hetény vezérről kapta, mely valószínűleg honfoglalás kori személynév. A faluból indul a Z■ jelzés Püspökszentlászlóra.
Hotel Mediterrán (Közép-Mecsek): a volt Dömör-kapui Turistaház átalakításával épített szálloda.
Hotel Kikelet (Közép-Mecsek): a Pécs városra tekintő hegyoldalban 1937-ben épült, szép fekvésű szálloda. Építésekor nagy gondot okozott a tereprendezés, mert a turista utak nyomvonalát meg kellett változtatni.
Időjelző házikó (Pécs, Széchenyi tér): 1908. június 15-én közadakozásból felállított kis építmény, melyben időjárásjelző műszerek (termométer, hidrométer, barométer) vannak elhelyezve. A házikónak "kalandos sorsa" volt: pécsi polgárok alkották, Károlyi Emil tervezte díjtalanul, Csukás Zoltán ingyen adta a házikót. Schönwald Imre segédkezett a műszerek beszerzésében, Makk Lajos szobrászművész végezte a szobrász munkát. Hamerli József a vaskorlátot ajánlotta fel, Hoffmann Lajos pedig a famunkát végezte. Az időjelző házikót 1938-ban eltávolították helyéről. 1939-ben műszerek nélkül a Dömör-kapui menedékház előtt (a Lámpás-völgy felől) állították fel. Innen valamikor felvitték a Dömör-kapui buszfordulóba, majd 1991-ben a Pécsi Városszépítő és Városvédő Egyesület kezdeményezésére visszakerült a Széchenyi térre, és ismét " műszerekkel ellátva " eredeti célját szolgálja.
Igaz Béla dr., nagyprépost: 1914"1935-ig a Mecsek Egyesület alelnöke. 1935. szeptember 1-jén hunyt el.
Ilonka pihenő (Közép-Mecsek): a Tettye-fennsík fölött, a Miléva út mentén 1934-ben felépített, a Mecsek legnagyobb, művészien megtervezett, oszlopos pihenője. Hoffmann László mérnök tervezte. Dr. Kenessey Aladár sebész, a pécsi szemklinika alapítója terveztette és fizette az építését, hogy felesége, Szántó Ilonka tiszteletére díszes emléket állítson. 2001-ben felújították.
Irma út (Közép-Mecsek): 1491 m hosszú, a Tettyétől a Dömör-kapuhoz vezető turistaút. 1905-ben készült el. Névadója Hamedli Gyula fényképész felesége. 1913-ban az út felénél " a vízfolyás miatt " szép fahidat építettek. A S jelzés vezet erre.
Istenáldás-völgy (Közép-Mecsek): a Letics-parragtól Pécsbányatelep irányába húzódó völgy. Elnevezése állítólag a szénbányászat megindításával kapcsolatos: az első bányák tulajdonosai nagy haszonra tettek szert.
Isten-kúti (Csurgó-dülői) menedékház (Közép-Mecsek): az 1924-ben vásárolt telken épült, 1928. szeptember 8-án átadott menedékház, melyet a Természetbarátok Turista Egyesülete (TTE) Pécsi Csoportja épített. Sokáig hangulatos vendéglőként üzemelt, majd 1980-ban bezárták. A menedékház udvarában fakadt a Béke-forrás, melyet 1932-ben foglaltak. A házat és a forrást az 1990-es évek végén lebontották, ma magántulajdonú ház áll a helyén.
István Király Szálloda (Keleti-Mecsek): a pécsváradi vár felújítása során a korábban turistaszállóként működött épületrészből kialakított szálloda.