"A NÉGY BARÁT"
CSOKONAY SÁNDOR (1898 – 1983)
„Van Pécsett egy ember, egy turista, kivel e hazában senki sem versenyezhet: 300 nap munkatúra egy évben! És legalább 100 éjszaka különböző vadászházakban és mecseki fakalyibákban. Úgy hívják, hogy Csokonay Sándor, aki tettleg fog inzultálni ezért a vallomásért abban a pillanatban, hogy kiengedik a szanatóriumból, ahová néhány nappal ezelőtt tüdőgyulladással szállították." (Baranyai Aurél)
Sándor bácsi a források, a mecseki utak és a legprímább somfanyelek atyja. Állandó szabad bejárása van minden turistaházba, hiszen ott volt mindegyik alapításánál a két keze munkájával, gazdag természeti és technikai tapasztalatával ötven kerek esztendeje, viharos diákkora óta. Ő lopta a mánfai Árpád templom szomszédságában húzódó erdőszélről a farkasboroszlánt, a januárban már virágzó Daphnét, meg a Zengő-alji bánáti bazsarózsát a nyugati Mecsek platóira.
Ő nyomdokolja az új sétautakat az egész hegységben évtizedek óta személyesen ismert öreg fák útmutatása nyomán, és ő az akinek a legszebb forrásokat köszönhetjük a pécsi hegyekben.
Csokonay Sándor és Baranyai Aurél
A források! Az ősz hajú barangoló úgy csüng a patakok bölcsőin, mint egy megszállott vallásalapító. Nézzétek meg ezeket a forrásokat a Nyárástól a Kedves-ig! Anyák-kútja, Laci-forrás, a Tixi, a csodálatos vízesés: a Csurgó, a bűbájos Vadvirág-forrás, a kis Bugyogó, az Etelka, a Betyár, a Bögrés, a Pipás és a többi, a száznál is több remekbe foglalt, márványtáblás csobogó csoda ragadja ámulatra és áhítatra a szomjas mecseki vándort. Ezek a források teszik országszerte híressé Pécs hegyeit és erdőit, s teszik drága kötelességünké, hogy a források atyjáról, Csokonay Sándorról ország-világ előtt megemlékezzünk. Az erdőlakó cigány, a bányász, a forrásvízért érkező ott látja őt cementzsákkal, gumicsizmában csákánnyal, ásóval, lapáttal és talicskával lábszárig a vízben túrva, még télidőben is. És a madár sem hal éhen, ahol Sándor bácsi jár.
Csokonay-kút (1998)
Még nem ütötték a Természet, a mi Mecsekünk lovagjává és nem is fogják, ha rajta áll. A vállveregetésnek, a kitűntetéseknek ellenállva tovább ás, vés, épít, hogy a Hegy, az Erdő mindenkinek az legyen, ami neki: a béke, a csönd, az élet örök megújulásának színhelye.”
Csokonay emlékkereszt Püspökszentlászlón
Csokonay Sándor mielőtt a források atyja lett, középiskolai testnevelő tanár volt. Emellett 1924-től a Pécsi Atlétikai Club tornaszakosztályának edzője, majd a Dny Kerületi Tornaszövetség alelnökévé választották. (A PAC-ban ismerkedett meg Baranyai Auréllal, aki 1928-tól 1933-ig az egyesület főtitkára volt. Testnevelő tanár volt, de az életet a mecseki erdő jelentette Sanyi bácsinak. Saját kedvére, mások örömére építette a forrásokat. A hátizsákjában állandóan hordott cementet, kőműveskanalat és más forrásépítő segédeszközöket, hogy amikor szükség van rá, elővegye és „munkához lásson”. A források elnevezéséhez előbb információkat gyűjtött a környékről. Sok geológus, erdész ismerőse volt, kikérdezte őket a terület érdekességeiről és ezek alapján nevezte el a forrásokat. Csak közeli, nagyon kedves barátairól nevezett el forrásokat. A források tábláinak vésését, a kőfaragó mesterséget első feleségének édesapjától tanulta. A forrásokhoz sokhelyütt merítős medencét készített, amiből az erdőt járók a vizet kimerhették. Állandóan tevékenykedett, egész életét betöltötte a tenni akarás. Évtizedekig használtuk az általa készített, kezelt mecseki forrás-nyilvántartást. nevét és fényképét a Bazsarózsa-kulcsosház kertjében emlékkereszt viseli, de van a Virágos-völgyben Csokonay-kút is. A Négybarát-forrás CS monogramja közül az ő szikár alakja sejlik fel. Az általa foglalt Laci-forrásnak másodszülött fia a névadója. Évente Sándor-nap környékén emléktúrát szervezünk a tiszteletére.
BARANYAI AURÉL (1903-1983)
Baranyai Aurél: gyógyszerész, tudománytörténész. 1925-ben szerzett gyógyszerészi oklevelet Budapesten. Kunmadarason, majd Pécsen volt gyógyszerész. Évtizedeken keresztül kutatta a Mecsek gyógynövényflóráját, emellett gyógyszerészet-történettel foglalkozott. Írásait a Dunántúli Napló, a Jelenkor, az Új Tükör és a Gyógyszerészet című lap közölte.
Baranyai Aurél a Cinke tanyánál
Csokonay Sándor és Millner Pál
Madáretetés az unokával
1903. január 8-án Eszéken született Baranyai Aurél, városunk XX. századi történelmének jeles alakja, a gyógyszerész, gyógynövénykutató, a kiváló amatőr színjátszó, teniszező, gazdag életű elődünk a természetjárásban.
Salve gladiatore! Baranyai Aurél és Csokonay Sándor
Óh Nap! Köszönjük fényed, Szőlőt érlelő meleged! (Baranyai Aurél, Millner Pál és Csokonay Sándor)
Mi természetjárók azért is megkülönböztetett tisztelettel és szeretettel őrizzük az emlékét, mert a hegy szerelmeseként számtalan gyönyörű gondolatot vetett papírra, melyeknek máig ható igazsága útmutatóként szolgál.
Tetőjavítás a Cinke-tanyán
Lássuk Baranyai Aurél – a hegyről írt – számtalan szép gondolata közül az alábbinak az igazságát:
„A Mecsek, sorsunk áldott hegye, a hideg szelek porkolábja, jelképes magaslat. Vonulata minden mérnöki tervnél célszerűbben úgy helyezkedik el, mint az örökké élő, izmos és fiatal Heraklész melegen ölelő és oltalmazó férfikarja, azóta, hogy kibújt a tenger alól, átvészelte a jégkorszakokat, meglátta lábánál az első embert. Hullámtörőgát, védőpáncél, pajzs, melynek menedékében bizton alkothat, pihenhet és örülhet a szárnyai alá bújt nép. Nem csak véd, táplál is. És gyógyít!”
A "nagy négyes": Csokonay Sándor, Baranyai Aurél, Millner Pál és Millner Jenő
Egy interjúrészlet Rab Ferenc írásából, amely abból az alkalomból jelent meg a Dunántúli Napló 1975. évi október 29-i számában, hogy köszöntse Baranyai Aurélt az 50 éves gyógyszerészi jubileumán. Az újságírónak arra a kérdésére, hogy „Szereti a Mecseket?’’ így válaszolt:
„Az egész hegy az enyém. Na, meg Sándor barátomé. Hetvenhét esztendős, öt évvel idősebb, mint én. Fönt a Herma-hegyen van egy faházunk. Ez valamikor roskatag bódé volt, mi tettük rendbe Sándorral. Mit is mondok! Én csak az „écát” adom, ő csinál mindent, semmiről nem lehet lebeszélni: fúr, farag, épít. Képzelje, márványlap van az asztalon!”(Ez a leírás ugyan az Ordas-tanyáról szól, de a Cinke-tanyán is így volt bizonyosan!)
Záróra
MILLNER FIVÉREK (JENŐ ÉS PÁL)
A Millner fivérek vezető banktisztviselő gyermekeiként Pécsett születtek és a Magyar Nemzeti Bank Apácai utcai székházában laktak, itt nőttek fel. Hármójuk közül Tivadar a legidősebb, Budapestre került és vegyészmérnök lett. Az Egyesült Izzólámpagyár kutatójaként tudományos működésének sikert hozó eredménye egy olyan fémszál előállítása volt, mely izzás közben alaktartó, szilárd, rugalmas és hosszú életű marad. 1954-ben Kossuth-díjat kapott, 1955-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja lett. 1958-tól 1961-ig az MTA Műszaki Fizikai Kutató Intézetének igazgatóhelyettese is volt.
Négybarát-forrás (1964)
Millner Jenő és Pál (a négy barát közül kettő) a pécsi Szepessy Ignác utcai (később belvárosi) népiskolában kezdte tanulmányait. (Ott ahol Baranyai Aurél is. Ismeretségük tehát nagyon régi keltű.)
Négybarát-forrás (2001)
Jenő bácsi édesapja nyomdokain haladva a Takarékpénztár banktisztviselője lett, Pali bácsi pedig könyvelő. A Duna Gőzhajózási Társaságnál dolgozott és a pécsbányatelepi kórház főkönyvelőjeként vonult nyugállományba. Ők egy fedél alatt laktak a Heim Pál utcában, majd a bérházat egy Táncsics Mihály utcai kertes házra cserélték. Mindketten szenvedélyes erőjáró, és különösen az orchideák iránt érdeklődő agglegények voltak, akik a Mecsekkel jegyezték el magukat.
Pali bácsi műkedvelő botanikusként tagja volt a PAB természetvédelmi munkabizottságának. 1972 szeptember első napjaiban a Jakab-hegy déli letörésének tövében a hazai orcideák között a legkésőbb virágzó Spiranthes spiralis-okat talált, amiről a „Botanikai Közlemények”-ben számolt be.